Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žralok obrovský

     Žralok obrovský, též žralok velrybí nebo nosozubec obrovský, je největší žijící zástupce žraloků a také největší žijící obratlovec, který nepatří mezi savce. Vyskytuje se v tropických oblastech všech tří oceánů a může se dožít 80 až 130 let.

Žije ve vodách volných moří a oceánů tropického a subtropického pásma.

Tato největší paryba na světě má charakteristické zbarvení - světlé skvrny a pruhy na tmavém pozadí. Relativně velkou tlamu má umístěnou na čelní straně hlavy, napříč může mít až 2 metry a vejde se do ní až 5 lidí. Zuby jsou malé a vzadu v ústní dutině má na vnitřní straně výrůstky vytvářející jakési „síto“, v němž filtruje mořskou vodu.

Tento druh není člověku nebezpečný.

Žralok obrovský je největším soudobým žralokem. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi až devíti metrů. Předpokládá se, že řada starších žraloků bude delších než 14 metrů a dosahovat hmotnosti až 30 tun, ale zprávy o exemplářích velkých 20 a více metrů nejsou považovány za věrohodně potvrzené, nicméně vyloučit je nelze. Největší známý jedinec, jenž je uvedený také v Guinnessově knize rekordů (2015), měl délku 12,6 m a hmotnost 21,5 t. Existují však další věrohodné zdroje z nichž vyplývá, že rekordním exemplářem je samice chycená v Arabském moři, která měla délku 18,8 metru.

Živí se planktonem, který filtruje skrz síto v dutině ústní a malými rybami. Je jeden z pouhých tří známých druhů žraloků živící se pomocí filtrů. Mezi další 2 patří žralok veliký a žralok velkoústý.

Žralok obrovský je vejcoživorodý. V jednom vrhu samice rodí i 300 mláďat o délce okolo 0,5 m. Schopný reprodukce je pravděpodobně až ve věku 25 let. Dožít se může 80 až 130 let.